03 aug Smukfest 2026: Tusind.Tanker samlede alle tankerne og udløste dem på scenen
Foto: Cecilie Juhl
Imens solen sænkede sig over KærligHeden da ramte klokken 21:00 og var stemningen – såvidt som promillen – blandt mange af de festglade unge på vej op, for nu stod det på en ordentligt gang følesladet synths fra Tusind.Tanker.
Iklædt en hvid adidas jakke med slips gik den 32-årige multiinstrumentalist igennem røgen fra røgmaskinen og placerede sig ved pulten imellem sine 2 bandmedlemmer på henholdsvis keys og trommer – til stor jubel blandt fans hvor en særlig speak og intro lyd fyldte salen. Tidligere på dagen havde han nemlig skrevet ud på sociale medier for at samle lydbidder fra folks tanker – såvidt som han gik rundt på pladsen på KærligHeden og samlet på sin telefon – alt sammen klippet sammen til et magisk remix af “Supense”og et vildt lysshow.

Herefter tog han scenen med et højbrølt “SMUUUK!” Som spredte sig udover hele pladsen før han forsatte med en den ærlige “Du Så Kold” der trods sin melankolske og sårbare lyrik blev udført med sådan energi der undervejs aktiveret alle blandt telt til at klappe derud af.

Afslutningvis stod på en vild solo på både keys og trommer hvorefter det bød på en løbetur på scenen med “Løb Lykkelig” der fik nogle i publikum til at “løbe” med imens han løb igennem røgen og lysshowet. At han kune holde pusten og stadig holde sådan en vokalmessigt er mig en gåde, men en værdig afslutning i show der på papiret måske kun indeholdte 4 sange på 25 minutter, men det føltes som om man havde set en hel film – og havde lyst til meget mere.