SPOT 25: Wantate groovede sig igennem Karrierekanonen

Med lækre beats og dansable afrikansk-inspirerede rytmer, indtog Wantate Pink Stage i forbindelse med Karriekanonen, og han gjorde det med absolut stil.

SPOTs koncertform giver musikerne meget kort tid, til at vise hele Danmark hvad de kan. Til karrierekanonen, er denne tid halveret. Det kunne man frygte, ville betyde, at kunstnerne ville skynde sig at få så meget vokal mast ind som muligt. Det var dog overhovedet ikke, hvad Wantate gjorde. Han gav tid og rum til instrumenterne, og med den slags musik han leverer; var det, det helt rigtige valg.

Med en top lækker, men stadig tilbageholden, saxofon og nogle dramatiske, men stadig legende, keys, var det melodiske lydrum tilrettelagt. Derudover var det rytmiske tilhørende rum helt fænomenalt. Trommeslageren var helt uden fejl, og de rytmiske bevægelser var mere end geniale.

Til et så groovy musikalsk baggrund, havde jeg dog forventet en lidt mere levende Wantate. Han vokaler var fede, og hans tekniske perfomance var bestemt godkendt, men musikken var bare fed nok, til at man kunne tage det et niveau højere. Om det er at få noget halv-koordineret dans på, få publikum med eller bare slå sig fuldstændig løs på scenen, er næsten lige meget, men ”bare” at synge sangene, virkede en lille smule mangelfuldt.

Når alt kommer til alt, leverede Wantate en top-fed koncert med meget lækre og bevægelige rytmer. Hvert eneste instrument – vokal inklusivt – tog niveauet et skridt højere, og det eneste koncerten manglede, var en smule ekstra liv, da musikken bestemt gjorde det oplagt.

Emil Manthey
emilmanthey@bandsoftomorrow.com