06 mar Når punk møder producer: Smag På Dig Selv udfordrer sig selv på nyt album
Foto: Presse
Et album, der forener deres velkendte liveenergi, generationspunk og politisk selvransagelse – men denne gang på studiets præmisser, hvor rå kraft bliver til et samlet værk.
Da Smag På Dig Selv for nyligt vender hjem fra tre måneders tour, er det ikke kun med kufferter fulde af svedigt scenetøj og saxofoner, der har set bedre dage. De står også på tærsklen til udgivelsen af deres andet album, ‘This Is Why We Lost’ – en plade, der på mange måder markerer et skifte for bandet.
Jeg taler med bandet i marts et par dage, før deres album udgives.
“Jeg synes, det er mega fedt. Mega fedt,” siger Oliver og læner sig tilbage. “Men vi har lige været tre måneder væk på tour, og det føles som om, vi er bedst, når vi er på tour, når vi er i gang. Vi har virkelig mærket de der post-tour blues. Så vi er lidt på vej ud af vinteren lige nu.”
Det er et sigende billede: et band, der traditionelt har levet i og af live-energien, står nu et andet sted. Ikke på scenen, men i studiet. Ikke i øjeblikket, men i eftertanken.
Albummet begyndte for alvor at tage form for et halvt år siden, selvom flere af sangene har været undervejs i årevis. Selve indspilningsprocessen har strakt sig over otte måneder. Det er lang tid for et band, der er vant til at måle deres udvikling i koncerter frem for takes.
En plade formet i studiet og et opgør med venstrefløjens egen rolle i nederlaget
Fra starten traf de en bevidst beslutning: Denne gang skulle pladen være på studielydens præmisser.
Hvor tidligere udgivelser har forsøgt at indfange den rå, euforiske energi fra deres koncerter, har ‘This Is Why We Lost’ været en anden øvelse. Ikke et forsøg på at dokumentere et øjeblik, men på at forme et værk. Alligevel er det slående, hvor meget bevægelse og puls, der stadig gennemsyrer albummet. Energien er ikke tæmmet. Den er kanaliseret.
Titlen er lige så direkte, som musikken er kompromisløs.
“Vi synes overordnet, at venstrefløjen er tabt globalt set,” siger Albert. “Det er en appel til at kigge lidt indad. Man kan altid pege på fascistiske og racistiske ledere og sige, at magteliten er rådden. Men man er også nødt til at se på sig selv. Hvis man har tabt en fodboldkamp, kan man ikke kun sige, at de andre var dumme. Man må spørge: Hvad kan vi gøre bedre næste gang?”
Det er en titel, der både fungerer som konstatering og selvransagelse. Og netop den dobbelthed klæder albummet. For selvom bandet fortsat leverer politiske statements, er der en mærkbar bevægelse væk fra det rent konfronterende og over mod noget mere reflekterende.
Ikke alle har taget lige godt imod bandets politiske signaler. Alligevel er det ifølge dem selv opbakningen og ikke modstanden, der fylder mest.
Det betyder ikke, at reaktionerne er udeblevet. Bandet har også oplevet vrede landmænd i Jylland og sure beskeder i USA.
“Vi skulle optræde i USA, og der var der var en mand i Texas, der ville skyde mig,” fortæller Oliver med et skævt grin. Han havde optrådt i en T-shirt med et amerikansk flag og en ørn, hvor han havde klistret et palæstinensisk flag over. Det faldt ikke i god jord hos alle. Men ifølge dem selv er det langt fra hovedhistorien.
“Størstedelen af reaktionerne er positive,” siger Albert. “Heldigvis er folket generelt mere fornuftige end systemerne, vi lever i. Og vi hører tit, at folk har savnet politiske bands i moderne musik.”
Den politiske dimension er stadig central, men på ‘This Is Why We Lost’ bliver den flettet ind i et bredere kunstnerisk udtryk. Et af albummets mest markante øjeblikke er inkluderingen af en palæstinensisk folkesang med gæstevokal fra den dansk-kurdiske sangerinde, Luna Ersahin, også kendt som forsanger i bandet AySay – bevidst valg om at bruge platformen aktivt.
Albummet slutter med en uventet gæsteoptræden: Bandmedlemmernes egne mødre, der nu selv spiller punk.
Samtidig rummer pladen en anden, mere intim gestus: På afslutningsnummeret “Our Mothers Made A Punk Band” medvirker bandmedlemmernes egne mødre.
“De ér et band og øver mere, end vi gør”, siger de grinende. Selvom man normalt ville tror at bandet nok var inspireret af deres mødres musikalitet, er det faktisk omvendt. Mødrene spillede deres første koncerter som opvarmning til Smag På Dig Selv i Store Vega og er ifølge sønnerne “Danmarks hårdeste punkband”. Det lyder næsten som en joke, men rummer faktisk en reel pointe om generationsudveksling og en form for omvendt kulturarv: at bandet har inspireret deres egne mødre til at starte et punkband med blæseinstrumenter – ligesom dem selv.
En benhård producer og et band med overskud: Samarbejdet med TMI Tammi sætter sit præg på pladen.
Den balance mellem alvor og overskud gennemsyrer hele albummet. Det samme gør samarbejdet med produceren Carmen Tynell-, bedre kendt som TMI Tammi.
“Hun er benhård. En maskine bag knapperne,” siger Albert. “Hun er hurtigere end nogen anden i det vilde vesten og kommer fra noget mere poppet, end vi selv gør. Det har været virkelig fedt.”
Det kan høres. Hvor bandets tidligere materiale har haft karakter af dokumentation fra frontlinjen i form af deres koncerter og deres live-lyd, fremstår ‘This Is Why We Lost’ mere detaljeret og ambitiøst produceret. Lagene er tydeligere, strukturerne skarpere. Men vigtigst af alt: De mister ikke sig selv i processen.
Et mere ambitiøst album og en kommende turné markerer et nyt kapitel for bandet.
Spørgsmålet er, om et band, der definerer sig gennem svedige koncerter og kollektiv ekstase, kan overleve i studiets kontrollerede rum.
Svaret er ja.
De beviser, at de kan det hele.
Foråret bliver alt andet end stille. Først drager de på deres egen “Christiania World Tour”- en hyldest til det miljø, de er vokset op i, og som har givet dem et kreativt fundament. Et fællesskab, hvor nogen altid kan reparere din saxofon, filme din musikvideo eller tage dit pressebillede. Derefter venter en europaturné.
Men lige nu handler det om albummet.
“Jeg håber, folk kan lide det,” siger Oliver. “Det er et album, der tager sig selv mere alvorligt, end vi før har gjort. Der er kortere ironisk distance.”
Måske er det netop dét, der gør ‘This Is Why We Lost’ til deres hidtil vigtigste udspil. Det insisterer på at blive lyttet til fra start til slut. Sangene står stærkest i kontekst af hinanden. Som et samlet værk snarere end en række nedslag.
De har altid haft energien. Nu har de også tålmodigheden.
Og måske er det i spændingsfeltet mellem de to, at de for alvor finder sig selv.
‘This Is Way We Lost’ udgives 6/3-26.
‘Christiania World Tour’
- marts 2026 – W.C. Fields, København K
- marts 2026 – Byens Lys, København K
- marts 2026 – Børneteater, København K
- marts 2026 – Loppen, Christiania, København K
- marts 2026 – Den Grå Hal, Christiania, København K