Roskilde Festival 2026: Nervøs Roskilde-debut fra et af samtidens mest interessante bands

Fotos: Anton V. M. Sørensen
Scene: Lagune
Dato: 29. juni 2026, kl. 18:15

100 % Wet forsøgte at rekreere deres maksimalistiske lyd til deres Roskilde-debut, ved for første gang at optræde som kvintet. En konstellation der bestemt har stort potentiale, men som måske var en lidt stor mundfuld for både band og lydtekniker.

Du kender det måske: man har glædet sig meget til at se en kunstner live for første gang, og man hepper virkelig på dem. Man ser næsten alting i et lidt rosenrødt lys – men man er stadig ikke helt oppe at ringe.

Det skal ikke være nogen hemmelighed, at denne anmelder har høje tanker om det danske band med det mundrette navn 100 % Wet. Jeg ser deres eponyme debutplade som en af de bedste danske plader de sidste par år. Den er visionær, den er vild og den er velskrevet. Deres blanding af shoegaze og IDM er ingen gimmick – den er potent. 

Derfor var det også en forventningsfuld BoT-udsendt, der mandag aften på Lagune-scenen var klar til koncert. Og det er heller ikke fordi, at det var en dårlig koncert. Bestemt ikke.

Men det var en koncert lidt for præget af nervøsitet. Et band som ikke rigtig virkede til at turde spille med løssluppen intensitet, og en lyd som var både ubalanceret og feedende til at starte med. 

Der var momenter, hvor gruppens store guitarflader, æteriske vokaler og energiske breakbeats gik op i en højere enhed og sendte bølger af energi gennem publikum. Ligesom at lydbillede også krystalliserede sig mere og mere, som koncerten skred frem – hvilket jo egentlig er en typisk festival-oplevelse.

Det er dermed ikke svært at forestille sig, at hvis 100 % Wet er en del af hovedprogrammet næste år eller året efter, så vil deres kvintet skabe en magisk og energisk lydlomme. Det så man i momenter fredag aften, og man er efterladt med et indtryk af nogle smadderdygtige musikere, som var ved at vende sig til nye omgivelser. 

Der er med andre ord forhåbentligt lagt i kakkelovnen til meget mere med den eklektiske duo, både i studiet og på de danske scener. Jeg vil i hvert fald følge tæt med, også selvom læringskurven er stejl – i begge ordets betydninger. 

Kort fortalt: 100 % Wet’s visionære og originale musik blev præsenteret for Roskilde-gængerne under lidt nervøse omstændigheder – omend der stadig var magiske øjeblikke.

Emil Brix
emil@noah.dk